تبلیغات
میقات الرضا

آداب زیارت از زبان ائمه

شخصی از حضرت امام موسی بن جعفر علیه السلام سؤال کرد آیا مؤمن در قبرش کسی را که به زیارتش آمده می شناسد؟ فرمودند بلی تا زمانی که درکنار قبرش هستند با آنها انس داردوهنگامی که ازکنار قبرش میروند وحشت سراغش می آید ! «1»

و همچنین از امیرالمؤمنین نقل شده که فرمودند : اموات خود را زیارت کنید چون آنها با زیارت شما خشنود می شوند و حاجات خود را در کنار قبر پدر و مادرتان از خداوند سبحان بخواهید «2»

این دو روایت را نقل کردیم به جهت اهمیت زیارت قبور مؤمنین چون در کنار زیارت بازماندگانشان خوشحال می شوند وکسانی راکه و کسانی را که به زیارت آنها می آیند می شناسند پس باید کاملا حجاب و ادب اسلامی و عفت رعایت شود چون سبب ناراحتی آنها میگردد.

از امام رضا علیه السلام روایت شده که فرمودند : کسی که به کنار قبر برادر مؤمنش میرود ودستش را بر قبرش مینهد هفت مرتبه سوره قدر میخواند از وحشت روز قیامت ایمن می گردد.«3»

و در روایتی دیگر از حضرت رضا علیه السلام که فرمودند:اگر کسی قبر مؤمن را زیارت کند و هفت مرتبه سوره قدر بخواند خداوند سبحان او و صاحب قبر را می آمرزد.«4»

شخصی از امام صادق علیه السلام سؤال کرد چگونه به اهل قبور سلام کنیم ؟ حضرت فرمودند : بگو السلام علی اهل الدیار من المؤمنین  سلام بر ساکنان این محله از مسلمانان و مؤمنین شما از ما جدا شده اید و ما هم به زودی به شما ملحق می شویم.«5»

جهت اطلاع بیشتر میتوانید به کتاب شریف و ارزنده مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیخ عباس قمی (ره) در قسمت زیارت اهل قبور مؤمنین ص 1104 کلیات مفاتیح مراجعه فرمائید.

نکته :علاوه بر دعاواستغفاروصدقات که برای مردگان ازمؤمنان بسیارمفید است خودشخص بایدعبرت بگیردوتوجه کندکه در آینده اوهم به همین مکان ملحق می شودوتوبه به معنای بازگشت عملی وفکری کندودرکارها ورفتارش اندیشه نماید ونقا یص آنهارا   اصلاح کند .

پی نوشت ها :

1-     وسائل الشیعه ج 2 ابواب الدفن باب 54 حدیث 4 چاپ اسلامیه ص 878

2-     منبع قبلی حدیث 5

3-     وسائل الشیعه ج 2 ص 881 ابواب الدفن باب 57 حدیث 1 و پاورقی معاد شهید دستغیب

4-     وسائل الشیعه ج 2 ص 881 ابواب الدفن باب 57 حدیث 5

5-     وسائل الشیعه ج 2 ص 879 ابواب الدفن باب 56 حدیث 1

منبع : نرم افزار پاسخگو

تاریخ ارسال : سه شنبه 13 تیر 1391 طبقه بندی: امام زادگان، نویسنده : رسول گلی زاده نظرات


نویسندگان
دسته بندی مطالب
نظرسنجی
کدام موضوع از موضوعات وبلاگ را می پسندید؟


صفحات جداگانه
درباره سایت

گزارش آماری سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

 

میقات الرضا


پایگاه اطلاع رسانی وب رضوی


razaviweb@yahoo.com