تبلیغات
میقات الرضا

 

[تصویر:  d8hurahbm3pph4shnse.jpg]

امامزاده قاسم(ع)شهر دلند
امامزاده قاسم(ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) که یکی از امامزادگان واجب تعظیم و مورد احترام و اعتقاد خاص مردم می باشد که در ورودی شهر دلند از توابع شهرستان رامیان واقع گردیده و مکان مناسبی برای مسافرین آقا ثامن الحجج (ع) می باشد.
در اطراف این آستان مقدسه قبرستان قدیمی تقریب به 3 هکتار بوده که قدمت آن بیش از 1400 سال برمیگردد.
این امامزاده دارای ساختمانی به مساحت 400 متر و دارای گنبد و گلدسته، ضریح و تربت خانه می باشد که ساخت این بنا از سال 87 شروع گردیده و از طریق خیرین،اهالی و با همکاری اوقاف و امر خیریه بالغ بر 5 میلیارد ریال هزینه شده است.
ضریح این امامزاده در سال 1391 توسط خیرین ساخته و همزمان با هفته وقف رونمایی شد.
این مکان به عنوان یک مرکز فرهنگی جهت انجام مراسمات ملی و مذهبی بوده که توسط هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر به فعالیت می پردازد.

امامزاده قاسم(ع)شهر دلند
امامزاده قاسم(ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) که یکی از امامزادگان واجب تعظیم و مورد احترام و اعتقاد خاص مردم می باشد که در ورودی شهر دلند از توابع شهرستان رامیان واقع گردیده و مکان مناسبی برای مسافرین آقا ثامن الحجج (ع) می باشد.
در اطراف این آستان مقدسه قبرستان قدیمی تقریب به 3 هکتار بوده که قدمت آن بیش از 1400 سال برمیگردد.
این امامزاده دارای ساختمانی به مساحت 400 متر و دارای گنبد و گلدسته، ضریح و تربت خانه می باشد که ساخت این بنا از سال 87 شروع گردیده و از طریق خیرین،اهالی و با همکاری اوقاف و امر خیریه بالغ بر 5 میلیارد ریال هزینه شده است.
ضریح این امامزاده در سال 1391 توسط خیرین ساخته و همزمان با هفته وقف رونمایی شد.
این مکان به عنوان یک مرکز فرهنگی جهت انجام مراسمات ملی و مذهبی بوده که توسط هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر به فعالیت می پردازد.

امامزاده قاسم (ع) روستای لاله باغ فندرسک
آستان مبارک امامزاده قاسم (ع) که باه اعتقاد مردم منطقه منتسب به امام موسسی کاظم (ع) در روستای لاله باغ در بخش فندرسک و از توابع شهرستان رامیان واقع شده است.
مسافت آن تا شهر رامیان 26 کیلومتر و تا شهر خان ببین 6 کیلومتر است. اولین بنای این امامزاده که توسط خیرین صورت گرفته به سال 1200شمسی بر می گردد. در سال 1330برای دومین بار و در سال 1370 برای سومین بار بازسازی گردید.
از برنامه های فرهنگی این امامزاده برگزاری مراسم مربوط به ایام ولادت و شهادت ائمه معصومین می باشد. این بقعه متبرکه دارای گنبد ، تربت خانه، قبرستان بوده که قدمت قبرستان آن به حدود 200سال می رسد.از جمله جاذبه های گردشگری آن منطقه پوشش گیاهی اطراف امامزاده است که از درختان اکالیپتوس، صنوبر، بید، انجیر، زیتون، به وسعت 5 هکتارو آب بندان زیبای اطراف امامزاده که حدود 90 هکتار می باشد.
آستان مبارکه امامزاده قاسم(ع) به صورت هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره میشود.

آستان متبرکه امامزاده امامزاده محمد (ع) روستای تیل آباد
امامزاده محمد بن موسی بن جعفر(ع) که مورد اعتقاد مردم شهرستان وشهرهای اطراف بوده در شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران در 7 کیلومتری روستای تیل آباد واقع شده که فاصله آن تا مرکز شهر آزادشهر 52 کیلومتر می باشد که در جاده مواصلاتی آزادشهر – شاهرود می باشد که هر ساله میزبان میهمانان نوروزی ومیهمانان آقا علی بن موس الرضا(ع) می باشد.
ساخت بنای این امامزاده با هزینه ای بالغ بر 2میلیارد ریال توسط خیرین در سال 1388 انجام گشته و دارای تربت خانه و گنبد می باشد.
آستان مقدسه امامزاده محمد(ع) دارای 6 سوئیت جهت رفاه حال زائرین و اسکان مسافران و مجاورین می باشد.با توجه به قرار گرفتن در گردنه خوش ییلاق دارای جاذبه های گردشگری بوده و توریسم پذیر میباشد.
این بقعه متبرکه با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر به صورت هیئت امنایی اداره می شود

بقعه متبرکه پیرباد شهر نوده
بقعه متبرکه پیرباد یکی از اماکن مورد احترام خاص منطقه اعم از شیعه و سنی می باشد که از اطراف و اکناف علی الخصوص اهل سنت به زیارت این بقعه متبرکه می آیند در شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران شهر نوده خاندوز واقع شده، مسافت آن از شهر نوده 1 کیلومتر و از شهرستان آزادشهر 10 کیلومتر می باشد.
حرم مطهر پیر باد در حاشیه شرقی شهر نوده خاندوز(جاده آزادشهر- شاهرود ) در منطقه ای کوهستانی واقع است. این زیارتگاه از سمت شرق وصل به کوه (کوه پیر) که در فاصله 700 متری این زیارتگاه در دامنه همین کوه غاری وجود دارد که به نام مقارّه معروف است که ابتدا تا انتهای غار 45 متر می باشد از سمت غرب وصل به رودخانه خرمارود، از سمت شمال وصل به نهالستان انار که متعلق به زیارتگاه می باشد و از سمت جنوب وصل به جنگل است.
ساخت وساز این زیارتگاه از سال 84 شروع شد وهم اکنون دارای محوطه بزرگ، زیارتگاه، گنبد، حسینیه و تعداد هفت اتاق و غسالخانه می باشد.
قدمت قبرستان این امامزاده با توجه به سنگ های کنده کاری شده آن به بیش از 200 سال می رسد.
برنامه هایی فرهنگی از جمله ولادت و شهادت ائمه و برنامه های ویزه سازمان اوقاف و امور خیریه مانند طرح آرامش بهاری،سوگواره یاس نبوی، طرح حفظ قرآن و... با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه آزادشهر برگزار می گردد.
هیئت امنای این بقعه متبرکه آماده پذیرش از زائرین محترم در ایام عید نوروز و فصل بهار می باشند.

امامزاده بی بی حلیمه خاتون(س) روستای الهادی شهرستان رامیان

یکی از مکانهای زیبا و زیارتی و سیاحتی شهرستان رامیان بقعه امامزاده حلیمه خاتون (س) که نسبش به حضرت موسی بن جعفر(ع) میرسد در استان گلستان و در 25 کیلومتری شهرستان رامیان در روستای الهادی قرار دارد که خوشبختانه 22کیلومتر از این جاده آسفالته و3کیلومتر آن خاکی و شن ریزی شده و قابل استفاده است جاده فوق در منطقه کوهستانی البرز شرقی با پوشش زیبای جنگلی وبا چشم اندازهای بدیع طبیعی و سحرانگیز و چشمه های خوش گوار نظر هر بیننده ای را جلب می نماید هوای مطبوع کوهستان در بهار و تابستان وصف ناپذیر است مسافران با تفرج در دل کوهستان های اطراف امامزاده با بهره گیری از میوه های جنگلی تمشک، کندس، گل پر، آلوی جنگلی، اطراق می نمایندخوشبختانه با کمک مردم خیر و محبان اهل بیت علیهم السلام امکانات اقامتی و رفاهی جهت اسکان زائرین فراهم گردیده است . با فرا رسیدن بهار طبیعت و عید باستانی نوروز هیئت امناء این بقعه مقدسه آماده پذیرش زائرین محترم منطقه ای و کشوری هستند.
بنای قبلی ابن بقعه با توجه به نظر کارشناسان میراث فرهنگی به دوره صفویه برمیگردد و ساخت بنای جدید آن از سال 79 شروع شده و تا به الان بالغ بر 2 میلیارد ریال با کمک خیرین و همکاری اوقاف و امور خیریه هزینه شده است.
این امامزاده از طریق هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می شود.

بقعه متبرکه امامزاده بی بی دوست (س) روستای نی تپه
آستان مقدسه امامزاده بی بی دوست (س) یکی از اماکن مورد اعتقاد منطقه بوده که از اطراف واکناف به زیارت این بقعه متبرکه می آیند در فاصله 2 کیلومتری روستای نی تپه از توابع شهرستان رامیان بخش فندرسک واقع شده و فاصله آن از شهر خان ببین5کیلومتر و در فاصله 20 کیلومتری شهر رامیان می باشدکه یک مکان مناسب برای اسکان مسافرین نوروزی و آقا علی بن موسی الرضا(ع) می باشد.
بنای این امامزاده در مساحت 150 متر مربع و دارای 3 اتاق که شامل نمازخانه مردانه و زنانه و تربت خانه بوده که از سال 1376 توسط کمک های مردمی و خیرین و با همکاری اوقاف و امور خیریه شروع گردیده و با لغ بر 80میلیون ریال هزینه گردیده است.
در محل این بقعه متبرکه قبرستانی با قدمت بیش از 500 سال پیش موجود می باشد.
این امامزاده به صورت هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می گردد.
برنامه های فرهنگی از قبیل موالید و شهادت های ائمه در این امامزاده برگزار می گردد.

امامزاده پیر دوشنبه روستای جعفرآباد نامتلو
امامزاده پیرمراد معروف به پیردوشنبه در روستای جلگه ای جعفرآباد نامتلو در بخش فندرسک از توابع شهرستان رامیان واقع شده است. فاصله امامزاده تا شهر خان­ببین 3کیلومتر و تا مرکز شهرستان 23 کیلومتراست.
امامزاده پیر دوشنبه مورد اعتقاد و احترام خاص اهالی روستا و شهرستان می باشد و مردم منطقه معتقدند که این امامزاده در روز دوشنبه حاجات را برآورده می­کند به همین منظور زائرین بیشتر در روز دوشنبه به زیارت این امامزاده می روند. ساختمان امامزاده در فضایی به مساحت20 متر احداث گشته و در سال 1385 ترمیم شده است.
بسیاری از مراسمات ملی و مذهبی از قبیل ولادات و شهادات ائمه معصومین جزء برنامه های فرهنگی این آستان مبارک می باشد که از طریق هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می شود.

امامزاده پیر رضا شهر خان ببین
آستان مقدسه امامزاده پیررضا یکی دیگر از اماکن متبرکه که در اعتقادات مردم منطقه به این نام معروف شده، در شهر خان ببین در خیابان 17 شهریور کوچه پیر واقع شده است فاصله این امامزاده تا شهر رامیان 20کیلومتر می­باشد.
ساختمان امامزاده در سال 1385 به وسعت 150متر با هزینه­ای بالغ بر 300 میلیون ریال بازسازی شده است.
مدفن این سلاله پاک در قبرستانی با قدمت بیش از 200 سال واقع گشته که محلی برای اجرای برنامه های فرهنگی و مراسمات ملی و مذهبی و مأمنی جهت رفاه حال زائرین و مجاورین این امامزاده می باشد.
اداره این آستان مبارک از طریق هیئت امنایی و با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه آزادشهر می باشد.

امامزادگان بی بی حلیمه و سلیمه (س) شهر خان ببین
با توجه به اعتقاد مردم منطقه امامزادگان بی بی حلیمه و سلیمه (س) منتسب به امام جعفر صادق(ع) بوده که در شهر خان ببین، خیابان سعدی واقع شده است. فاصله این امامزاده تا مرکز شهرستان و شهر رامیان 20 کیلومتر است. مدفن این امامزادگان در قبرستانی با قدمت بیش از 500 سال واقع شده است. اولین بنای آن قبل از انقلاب در سال 1350 احداث و در سال 1385 با کمک خیرین و اهالی منطقه با هزینه ای بالغ بر 150 میلیون ریال مرمت شده است.
این مکان مبارک به عنوان یک مرکز و قطب فرهنگی جهت انجام مراسمات ملی و مذهبی بوده که توسط هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می گردد.

بقعه متبرکه امامزاده معصوم (قاسم)(ع) خوش ییلاق
به عبرتی مردم این منطقه معتقدند امامزاده معصوم (ع) که به امامزاده بالا و به نام امامزاده قاسم(ع) شهرت دارد از ذریه پاک امام موسی بن جعفر (ع)است در فاصله 1500 متری ضلع شمالی روستای شهید پرور خوش ییلاق شهرستان آزادشهر روی تپه ای طبیعی در دامنه کوه چهل پق واقع شده است فاصله این امامزاده تا آزادشهر 85 کیلومتر می باشد.
در 100 متری این زیاتگاه جاده اصلی شاهرود –آزادسهر که جاده بین الملل وترانزیت است واقع شده است.
بنای این زیاتگاه دارای یک اتاق با ابعاد 4*5 متر بنا شده است. در داخل این مرقد امامزاده قرار دارد که به قولی مدفن سیدی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است لیکن در منابعی نام ومشخصات دقیق آن ذکر نشده است.
در وضعیت فعلی بنای بقعه امامزاده معصوم (ع) با توجه به قدمت می تواند در ردیف بقاع متبرکه دوره قاجاریه باشد این بنا از نظر ایستایی سالم بوده وچندان مشکلی ندارد ولیکن چند سالی است با توجه به برگزاری مراسمات مذهبی که با استقبال بی نظیر مردم مذهبی ومتدین روبرو می شود نیاز به توسعه این بقاع متبرکه می باشد که الحمد الله در طول سالهای اخیر با کمک های مردمی به مساحت 150 متر در اطراف این بقعه صحن بزرگی که جوابگوی عزاداران در ایام محرم وماه مبارک رمضان باشد را دردست اجرا داریم که حدود 30 درصد عملیات فیزیکی این بناروبه پیشرفت می باشد
کرامات امامزاده معصوم (ع)
در سال 1385 دختر جوانی که از ناحیه دو پا توان حرکت نداشت با توسل به این امامزاده در خود همین مکان شفای کامل پیدا نمود والان هم در قید حیات می باشد که ازدواج کرده ودارای یک فرزند سالم مکی باشد
در سال 1371 زوج جوانی که از دیدن فرزند بعد از 5 سال محروم بودند با توسل به این امامزاده بعد از یک سال صدای نوزاد در خانه این زوج گوششان را نوازش داد.
واز دیگر کرامات این امامزاده این است که بسیاری از مردم این روستا حوائج شرعی شان را دریافت کرده اند ومردم این روستا خیلی اعتقاد دارد


برچسب ها:امامزاده قاسم(ع)شهر دلند، امامزاده قاسم (ع) روستای لاله باغ فندرسک، آستان متبرکه امامزاده امامزاده محمد (ع) روستای تیل آباد، بقعه متبرکه پیرباد شهر نوده، امامزاده بی بی حلیمه خاتون(س) روستای الهادی شهرستان رامیان، بقعه متبرکه امامزاده بی بی دوست (س) روستای نی تپه، امامزاده پیر دوشنبه روستای جعفرآباد نامتلو،تاریخ ارسال : چهارشنبه 9 مرداد 1392 نویسنده : رسول گلی زاده نظرات


نویسندگان
دسته بندی مطالب
نظرسنجی
کدام موضوع از موضوعات وبلاگ را می پسندید؟


صفحات جداگانه
درباره سایت

گزارش آماری سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

 

میقات الرضا


پایگاه اطلاع رسانی وب رضوی


razaviweb@yahoo.com