تبلیغات
میقات الرضا

در گذشته روستای دم عباس (امامزاده نورالدین)، روستای آبادی بود که نزدیک به 500 خانوار در آن ساكن بودند.این روستا به دلیل داشتن مردمانی خونگرم و مهمان‌نواز و نیز وجود امامزاده سید نورالدین(ع) مركز روستاهای اطراف تلقی می‌شد که در نقطه تلاقی سه ایل طیبی،دشمن زیاری،تامرادی قرار داشت. مردمان این روستا اعتقادات بسیاری به این امامزاده داشتند به‌طوری که در موقع ییلاق و قشلاق، بسیاری از اموال و دارایی خود را به این امامزاده سپرده و با خیالی آسوده کوچ می‌کردند. همچنین در هنگام نزاع و درگیری برای رفع کدورت به این مکان مقدس می‌رفتند.باتوجه به دیدگاه جامعه‌شناسی كاركردی، می‌توان گفت این مكان كاركردهای بسیاری برای مردم منطقه داشته است. اما متأسفانه در حال حاضر این روستا متأثر از عواملی چون؛ نبود راه ارتباطی، مهاجرت بی‌رویه مردم به شهرهای اطراف، نزاع و درگیری اهالی روستا و کم توجهی به بقعه امامزاده نورالدین به ویرانه‌‌ای تبدیل شده که با سرمایه‌گذاری در این منطقه و ایجاد زیر ساخت‌های روستائی به‌خصوص جاده مناسب و نیز كمك به احداث و مرمت بنای امامزاده و فراهم کردن شرایط لازم جهت جذب توریسم و اشتغال، می‌توان به این روستا جان دوباره بخشید.

امامزاده سید نورالدین

درباره

نمای ساختمان این امامزاده آجری است که ایوانی بلند دارد و از کف زمین به اندازه پنج پله ارتفاع دارد. سر در ورودی مشرف به صحن امامزاده، دو مناره نسبتاً کوتاه دارد که با آجر لعاب‌دار نماسازی شده است. در داخل بنا در قسمت کمربند گنبد، دو نوار و در مرکز گنبد، شمسه‌ای به شکل ستاره هشت پر دیده می‌شود. در ضلع شمال غربی گنبد و ایوان، ساختمان مدرسه علمیه قرار دارد. این ساختمان همچنین یک حیاط و چهار حجره قرینه در ضلع شمال شرقی و جنوب شرقی و دو حجره قرینه در دو طرف ورودی ضلع شمال غربی دارد.

تاریخچه

امامزاده سید نورالدین احمد (ع) در محلی به نام " گاپله " واقع شده که قدمت این بنا با روش قیاسی، به دوره صفوی برمی‌گردد.

اطلاعات گردشگری

این امامزاده در مسیر جاده تهران ـ یزد، حد واسط اردکان ـ عقدا، یعنی در 70 كیلومتری شمال شرقی دهدشت در كنار رودخانه شور و بین دو كوه با جنگل‌های پر پشت بلوط و مملو از درختان وحشی دیگر، واقع شده است.

 


برچسب ها:امام زاده سید نورالدین،تاریخ ارسال : چهارشنبه 9 مرداد 1392 طبقه بندی: امام زادگان، نویسنده : رسول گلی زاده نظرات


نویسندگان
دسته بندی مطالب
نظرسنجی
کدام موضوع از موضوعات وبلاگ را می پسندید؟


صفحات جداگانه
درباره سایت

گزارش آماری سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

 

میقات الرضا


پایگاه اطلاع رسانی وب رضوی


razaviweb@yahoo.com